Amerikan Pazarını (Farmers Market) Geziyoruz!

Türkiye’de en sevdiğim şeylerden biri pazar alışverişleridir. Amerika’da da bu zevkten mahrum bırakmıyorum kendimi. Ne zaman kurulmuş bir pazar görsem dalıyorum hemen. Burada pazar kavramı biraz daha farklı tabiki. Bizim pazarlarımız gibi caddelerce yürü yürü bitmeyen türden değil. Tüm pazarı dolaşmanız taş çatlasın yarım saat.

Genellikle haftasonları her semtte ufak tefek pazarlar kuruluyor. Daha çok yerel üreticilerin açtığı bu stantlarda herşeyi bulmanız mümkün. Organik meyve sebzeler, kurabiye, muffin, çeşitli ekmekler, organik bal, zeytin yağı gibi gıda ürünlerinin yanısıra el yapımı takılar, el örgülerini satışa çıkaranlar, resim yapan artistler, ev yapımı sabun yapanlar, eski plak satanlar, kitap satanlar, çiçekçiler… her şeye rastlamanız mümkün bu pazarlarda.

Bizim pazarlarımızdaki meyve sebze çeşitliliğini bulmak tabiki imkansız ama elimizde olanla idare ediyoruz işte. Ayrıca bizdeki pazarlardan bir başka farkı da sakin sakin satışını yapan pazarcılar. Kimsenin öyle bağrını parçaladığı yok ama bir yerde insan onu da özlemiyor değil.

Pazar çıkışı bir de göl kenarında biraz yürüyelim dedik ve beklenmedik bir misafir bize uzaktan eşlik etti. Florida’nın olmazsa olmazı timsahlar 🙂

 

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın