Büyülü Şehir: Siena!

by The University of Utah

İtalya’ya gitmeden önce çok fazla yazı okudum oraya dair ama Siena hakkında her hangi bir şey duymamıştım. O yüzden kafamda gidilecek yerler hep herkesin gidip gezdiği Roma, Florence, Milan, Venedik gibi daha popüler yerlerdi.

İtalya’da Florence’dan Roma’ya geçerken yol üstünde kalıyor diye uğradığımız bu orta çağdan kalma antik şehire tam anlamıyla aşık oldum. Tarihi binaları, daracık labirent gibi sokakları, birbirinden ihtişamlı kapıları, muhteşem katedrali ve tarihi meydanı ile geçmişin izlerini olduğu gibi bugüne taşıyabilmiş. Şehre girer girmez farklı bir yerde olduğunuzun farkına varıyor ve sokaklarda yürürken kendinizi eski çağların büyüsüne kaptırıyorsunuz.


Sonradan yaptığım araştırmaya göre Siena İtalya’nın en çok turist alan şehriymiş. Tarihi şehir merkezi Unesco tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınmış. Bunu da geç de olsa öğrenmiş oldum. Hatta geleneksel olarak yapılan at yarışları (Palio) ile çok ünlüymüş. Bizim orada bulunduğumuz tarihte festival hala devam etmekteymiş. Çok fazla kalabalık olmasının ve herkesin elinde çeşitli bayraklar taşımasının sebebi de buymuş.

Toscana’nın göbeğinde yer alan şehir tabiki mutfağıyla da ünlü. Siz siz olun benim gibi açlığın verdiği gözü dönmüşlükle ilk gördüğünüz restorana dalmayın. Biraz daha dayanın ve meydandaki cıvıl cıvıl kafe ve restrestoranlardan birinde mutlaka bu güzel şehirin yemeklerinden tadın. Yok eğer yemek yemeyelim derseniz kesinlikle birbirinden lezzetli dondurmalarindan yemeden dönmeyin.

Burada sadece birkaç saat geçirmiş olmama rağmen Italya’da en sevdiğim, tam anlamıyla zevk aldığım şehir burasıydı. İtalya’ya bir daha gitmek ister misin deseler sadece bu şehirde daha çok zaman geçirmek, her sokağını keşfetmek ve bütün müzelerini gezmek için isterim. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğrayın ve bu tarihi güzellikten kendinizi mahrum bırakmayın.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın