Dali Müzesi – St. Petersburg

İlginç bıyıklarıyla tanıdığımız İspanyol Sürrealist sanatçı Salvador Dali’nin St. Petersburg’da (Florida) bulunan müzesine gidiyoruz hep beraber.

The Dali Museum adıyla bilinen müze, ünlü sanatçının Avrupa’dan sonra en çok eserlerinin bulunduğu sergi olarak biliniyor. Burada Dali’nin öğrencilik yıllarından ustalık dönemine kadar ortaya koyduğu bir çok yağlı boya tabloları, el çizimlerini, baskıları, kişisel fotoğraflarını ve objeleri bir arada görmeniz mümkün.

     

Yat limanı kenarına kurulmuş olan müze sıradışı mimarisi ile başınızı döndürecek. Bir kısmı cam şekillerden oluşan binanın içindeyken, dışarıdaki mükemmel manzarayı izleme fırsatı bulabiliyorsunuz. 3 katı birbirine bağlayan spiral şeklindeki merdiven ise başlı başına bir sanat eseri gibi karşılıyor sizi.

Müzede ayrıca Frida Kahlo sergisi de şu sıralar devam etmekte. Yaşam öyküsüyle dikkat çeken Meksikalı ünlü ressama, renkli kişiliği ve hayata karşı duruşu dolayısı ile hayranlık duymaktaydım. Orada bulunduğum dönemde bu sergiye denk gelmek bulunmaz bir fırsattı benim için.

Sergide Frida’ya ait yağlı boya tablolar, çizimler ve kişisel fotoğraflarına yer verilmiş.

     

Eğer yolunuz St.Petersburg’a düşerse, mutlaka bu müzeyi gezin ve labirent şeklindeki bahçesinde dolaşın. Çıkmadan önce müzenin hediyelik eşya bölümünden kendinize küçük hatıralar almayı unutmayın.

 

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın