Ev Hanımlarının Büyük Yardımcısı: KARBONAT!

Kimyasal malzemelere alternatif olarak doğal çözümler kullanmayı tercih ediyorum ve araştırmalarımın sonucunda genellikle karbonat ile karşılaşıyorum. Ev temizliğinde, mutfakta,kişisel bakımda ve daha birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz bu doğal mucizeyi. Türkiye’de bu kadar kullanımı yaygın mı bilmem ama Amerika’da her evde olmazsa olmaz ve oldukça ucuz bir ürün. Öyleki, bizdeki gibi küçük paketler yerine devasa karton kutularda satılıyor. Önceleri biraz garip gelse de zaman içinde bunun nedenini anlamış bulunuyorum. Şimdi sizlerle benim birebir deneyimlediğim ve memnun kaldığım kullanım alanlarını paylaşacağım. Daha önceden bilmiyorsanız ve benim aracılığımla öğreneceksiniz bir duanızı alırım 🙂

 • Banyo/Tuvalet Temizliği: Küvet, klozet, duşakabin, lavabolar, musluklar… hepsi için ayrı ayrı kimyasal malzeme kullanmaya son. Tek yapmanız gereken temizleyeceğiniz yüzeye karbonatı serperek 15-30 dk bekletip, fırça veya sünger yardımı ile ovduktan sonra durulamak. Karbonatın gücünü artırmak isterseniz bulaşık deterjanı ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra istediğiniz yüzeye uygulayabilirsiniz.
 • Çamaşır: Makinenizin deterjan gözüne bir kaşık kadar karbonat ekleyerek çamaşırlarınızın daha temiz olmasını sağlarken aynı zamanda makinenizden dolayı oluşacak kötü kokuların da önüne geçebilirsiniz.
 • Ocak ve Fırın Temizliği: Su ile karıştırdığınız karbonatı macun kıvamına getirerek ocak ve fırınınıza uyguladıktan sonra bir kaç saat bekletip sünger yardımı ile ovarak rahatca temizleyebilirsiniz. Eğer fırınınızda reklamcı tabiri ile inatçı lekeler varsa, lekenin üzerine serptiğiniz karbonatın üzerine sirke dökün ve mümkünse bir gece bekletin. Ertesi gün sünger yardımı ile fırınınızı temizleyebilirsiniz.
 • Mikrodalga Temizliği: Islak sünger üzerine döktüğünüz karbonat ile mikrodalganın içini iyice ovarak temizledikten sonra durulayabilirsiniz.
 • Çöp Kovası: Çöp kutularında oluşan kötü kokuların önüne geçmek için çöp kovasının tabanına serpeceğiniz bir tutam karbonat yeterli olacaktır.
 • Buzdolabında Oluşan Kötü Kokular: Buz dolabında oluşan kötü kokuları önlemenin en güzel yolu, buzdolabınızı temizledikten sonra, biraz karbonatı küçük bir kap içinde ağzı açık olarak buzdolabınızın içine yerleştirmek. Her 10 günde bir karbonatı değiştirmenizde fayda var.
 • Kötü Kokan Halılar: İster istemez bir süre sonra halılarınızda koku oluşmaya başlayacaktır. Bunu gidermek için halınızın üzerine serptiğiniz karbonatı bir kaç saat beklettikten sonra silkeleyerek veya elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz. Aynı işlemi koltuklarınız ve yataklarınız için de uygulayabilirsiniz.
 • Ayakkabı Temizliği: Spor ayakkabılarını sık sık yıkamak gerek. Bu konuda benim herzaman başvurduğum yöntem tabi ki yine karbonat. Su ile karıştırarak macun haline getirdiğiniz karbonatı diş fırçası ile iyice ovarak bir kaç saat dışarda beklettikten sonra makinede yıkayabilirsiniz. Ayrıca geceden ayakkabılarınızın içine serpeceğiniz bir miktar karbonat ile oluşan kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.
 • Yorgun Ayaklar: Yorucu bir günün ardından ılık suyun içine kattığınız bir miktar karbonat ile ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.
 • El ve Tırnak Temizliği: Soğan, sarımsak gibi kokuları ellerinizden çıkarmak için ellerinizi karbonat ile ovun ve verdiği temizlik ve yumuşaklığın keyfini sürün. Ayrıca ojelerin tırnaklarda bıraktığı sarılığıda yine bu yöntem ile yok edebilirisiniz.
 • Saç Temizliği: Saçlarımızda derinlemesine temizlik arıyorsanız avucunuza aldığınız şampuanınıza bir miktar karbonat ekleyerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Karbonat saç diplerinizi arındırırken aynı zamanda daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.
 • Yüz ve Vücut Peelingi: Daha yumuşak ve temiz bir cilt için suyla karıştırıp koyu bir kıvama getirdiğiniz karbonatı masaj yaparak yüzünüze ve vücudunuza uygulayıp ılık suyla temizleyin. Ben su yerine bazen gül suyu, hindistan cevizi yağı gibi alternatifler de kullanıyorum. Her defasında sonuçtan memnun kalıyorum.
 • Diş Beyazlığı: Dişlerinize doğal bir beyazlık kazandırmak için diş fırçanıza aldığınız bir miktar karbonat ile dişlerinizi nazikçe fırçalayıp daha sonra normal diş macunu ile fırçalayınız.
 • Sebze Meyve Temizliği: Aldığınız sebze meyvelerin temizliğinden emin olmak için yıkama suyuna kattığınız karbonat ile ovarak yıkayabilirsiniz.
 • Tencere ve Çaydanlık Temizliği: Zaman içinde leke tutan, rengi sararan çaydanlık ve tencerelerinizi karbonat yardımı ile ovarak eski temiz haline döndürebilirsiniz.

Benim karbonat ile deneyimlerim şimdilik bunlar ama her geçen gün bir yenisini ekliyorum listeme. Ne diyelim, eksik olmasın evimizden bu nimet.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın