Minyatür Bahçe Yapıyoruz (Teraryum)

Çeşitli bitki aranjmanları son zamanlarda çok popüler fakat gereksiz pahalı. Yapımı gerçekten çok basit olan teraryumu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Ilk olarak işe beğendiğiniz birkaç çeşit bitkiyi edinmekle başlayın. Benim gibi evde çiçek yetiştiremeyenlerdenseniz, kaktüs ve sukulent gibi bakımı daha kolay, kolay kolay öldüremeyeceğiniz bitkileri tercih etmenizi öneririm. Çeşitli boyutlarda ve renklerde almaya gayret ederseniz ortaya çıkan görüntüden oldukça memnun kalacaksınız. Şimdi gelin ihtiyacınız olacak malzemeleri sayalım.

Malzemeler:

Çeşitli bitkiler

Cam bir fanus (açık veya kapalı olabilir, ben ilk denemem olduğu için açık olanı tercih ettim)

Çakıl Taşları

Toprak

Dekorasyon amaçlı yosun, minyatür oyuncaklar, renkli kumlar, deniz kabukları vb.

Yapılışı:

Öncelikle cam fanusun en tabanına çakıl taşları yerleştiriyoruz. Bu adım çok önemli, kesinlikle atlamayın. Bu taşlar kabın altında delik olmadığından, topraktan süzülen sular için bir nevi drenaj görevi görecek ve bitki köklerinin çürümesini engelleyecek. Bu aşamada eğer temin edebiliyorsanız taşların üzerine aktif karbon (aktif kömür) serpiştirebilirsiniz. Aktif karbon, zamanla oluşacak olan bakteri ve kötü kokuyu önlemek için kullanılıyor. Daha sonra bir miktar toprağı da ekledikten sonra bitkilerinizi kendi isteğinize ve zevkinize göre yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Ben büyük boyutta olanları daha arkada kullanmayı tecih ettim. Bitkilerin dikiminden sonra arada kalan boşlukları sahte yosunlarla kapladım ve son olarak minik bahçe perisi ve su kuyusu ekledim. Bu aşamada süsleme işi sizin yaratıcı fikirlerinize kalmış.

      

   

Birbirinden farklı bitkiler tercih ettiğim için bakımları da birbirinden farklı olacak. Yaptığım araştırmalara göre şırınga yardımı ile sulamak en güvenilir yöntem. Böylelikle hangi bitkiye ne kadar su vermem gerektiğini ayrı ayrı kontrol edebilirim.

Görüldüğü gibi yapımı çok kolay ve bir o kadar da zevkli. Sizler de bu tür bahçe işlerini seviyorsanız eviniz için bir teraryum dizayn edebilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için el emeği harika bir hediye fikri olabilir.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın