Grand Canyon Gezisi

Ölmeden önce yapılacak listeniz varsa, Grand Canyonu ziyaret mutlaka bu listede bir yerlerde yer almalı. Böyle muhteşem bir doğal güzellik insanın anılarında mutlaka yer almalı. Grand Canyonu tanımlayan bir kelime seçmem gerekirse bu kesinlikle büyüleyici olur. Uçsuz bucaksız, akıl almaz, nefes kesen ve insanı büyüleyen bir güzelliği var.

Los Angeles’ta yaşadığım dönemde, her gelen misafirimizi götürdüğümüz yerlerden biri olması sebebiyle, bir çok kez gezme şansım oldu. Eğer yolculuğunuza Las Vegas üzerinden başlıyorsanız uğrayacağınız ilk yer yol üzerinde bulunan Hoovar Dam olmalı. Colorado Nehri üzerine kurulmuş olan, Nevada ve Arizona eyaletleri sınırında bulunan bu tarihi baraj görülmeye değer yerlerden biri.

Grand Canyon genel anlamda iki bölümden oluşmakta. North Rim ve South Rim. Asıl görülmesi gereken yerler South Rimde bulunmakta. İsterseniz Hoovar Dam’den sonra 1 saatlik sapma ile Skywalk diye adlandırılan, camdan köprüde yürüme deneyimine sahip olabilirsiniz. Ama gidenlerin tecrübeleri pek de değer olmadığını söylüyor. Girişte kamera ve telefonlarınızı aldıkları için herhangi bir fotoğraf çekimine izin verilmediğini, isterseniz onların çektiği fotoğrafları giriş ücretinin yanısıra (ki çok kısa sürecek bir deneyim için oldukça pahalı) ekstra bir ücret ödeyerek sahip olabileceğinizi söylüyorlar. Yani eğer bu geziniz günübirlik olacaksa hiç de North Rimde zaman kaybetmeyin.

Grand Canyon yolunda tarihi Route 66 üzerinde bulunan Seligman kasabasında durup kısa bir mola verebilirsiniz. Hatta artık bizde bir aile geleneğine dönüşen, tesadüf eseri bulduğumuz ama çok beğendiğimiz Westside Lilo’s Cafenin harika yemeklerinden ve meşhur ev yapımı tatlılarından yiyebilirsiniz.

Photo by Paul Markow

Artık burdan sonra yavaş yavaş girişe geçiyorsunuz. Grand Canyon Village’ta bulunan dükkanlardan otantik hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Burada gördüğünüz manzarayı, ilerde göreceklerinizin garantisi olarak algılayabilirsiniz. Buradan maceraya varım derseniz ve hazırlıklı geldiyseniz kamp için çoook uzun sürecek (yaklasış 8 saat olduğunu duydum oradan dönen bir maceraperestten) bir yürüyüşe geçip Havasupai kamp alanına yürüyebilir, şelaleleri görme şansına erişebilirsiniz. Biz bunu yapmak için yeterli cesareti bulamadık tabi. Ama sizler isterseniz mutlaka daha önceden araştırma yapmalı ve deneyimli insanlardan bilgi edinmelisiniz. Bunu yapmak için başka seçenekler de var tabi. En kolay yolu helekopter turu ama tabi ki biraz tuzlu. Bir diğer yol ise yerliler eşliğinde atlarla yapılan yolculuk. Dediğim gibi böyle bir maceraya atılmak istiyorsanız mutlaka daha önceden yeterince araştırma yapmalısınız.

Gerek yok öyle maceralara yaban ellerde derseniz, Dessert View isimli bol manzaralı yolda ilerlemeye devam edin. Bundan sonra artık manzarayı en güzel gören noktalarda durabilir, bu doğa harikasının keyfini sürebilirsiniz. Özellikle Grandview Point ve en son Desertviewde Watchtower isimli kulenin olduğu noktalarla Grand Canyon ziyaretini noktalayabilirsiniz. Doğu yakasından çıkış yapacaksınız Page şehrinde konaklayabilir, gün doğumuyla Horseshoe Bend ve Antelope Canyonu ziyaret edebilir oradan Zion Canyona geçebilirsiniz. Gezinin bu kısmı başka bir yazıda gelecek.

Ulaşım: Grand Canyonu gezmenin en güzel yolu kendi aracınızla gelmek. Bilindiği üzere Amerikada araba kiralama işi oldukça uygun ve kolay. Tabiki bu işi yapan turlar var ama kendi zevkinize göre gezmek en mantıklısı olur diye düşünüyorum. Bir başka yol ise Las Vegastan kalkan helekopter turları. Ama nasıldır, ne kadardır herhangi bir bilgim yok.

Konaklama: Grand Canyon içerisinde konaklamak için oteller mevcut fakat, doluluk ve fiyat bakımından pek de akıl mantık işi değil. Zaten bir gün bütün noktaları gezmeniz için yeterli. O nedenle içinde kalmak yerine yakınında bulunan kasaba ve şehirlerde bulunan otellerde uygun fiyata yer bulmak daha mantıklı olabilir. Ayrıca kamp yapmak da başka bir alternatif fakat onun için de rezervasyon yaptırmanız gerekli.

Yeme-İçme: Kanyonun içince belirli noktalarda yemek ihtiyacınızı karşılayacağınız ufak büfeler ve dükkanlar var fakat her türlü ihtimale karşı, özellikle sıcak dönemde gidiyorsanız mutlaka yanınızda yeteri kadar su bulundurmanızda fayda var.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

-Telefon ve internetin çoğu noktada çekmediğini hatırlatmama gerek yok sanırım. O nedenle mutlaka yanınızda harita bulundurun. Ve gideceğiniz noktaları önceden belirleyin.

-Yazın gidiyorsanız mutlaka su, güneş kremi, şapka gibi gerekli şeyleri yanınızda bulundurun.

-Dağ bayır dolaşacağınızı unutmayın, uygun giyinin.

-Güneş batmadan kanyondan çıkmaya çalışın. Aşırı karanlık olacağını aklınızda bulundurun.

-Yolda hızlı gitmemeye özen gösterin. Özellikle akşam saatlerinde geyikler yola atladığından yolculuğunuz kabusa dönüşebilir.

-Buranın kışı da ayrı pis. Zaten kışın belirli bölgeler kapalı olsa da mutlaka ona göre hazırlıklı gidin.

Gerekli her türlü bilgiye websitelerinden ulaşabilirsiniz. https://www.grandcanyon.org/

 

 

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın