Hamile Olduğumu Öğrendim, Peki Ya Sonra?

Hamilelik süreci, sizin bu haberi öğrendiğiniz günden itibaren başlıyor. Ben hamile olduğumu 5. haftada öğrendim. Peki o andan itibaren bende ne gibi değişiklikler oldu, şeker seviyemi nasıl etkiledi?

İlk olarak ben insülin pompası kullanma taraftarı olmadığım için, kalem insülinle yoluma devam etmeye karar verdim. Vücudumda herhangi bir aletin bağlı olması fikri başından beri kabul edemediğim bir durum. Aldığım karbonhidratları sayarak şeker seviyemi kontrol altında tutmaya çalısıyorum. Günde bir kere 18 ünite Levemir ve her 5g karbonhidrat için 1 ünite Novolog kullanıyordum.

Ben hamilelik sürecini rahat geçiren şanslı kadınlardanım. En azından şu ana kadar. Öyle ki herhangi bir mide bulantısı sorunu yaşamadım. Tek şikayetim iştahımın kesilmesi ve buna dayalı olarak kendimi yorgun hissetmek oldu. Mide bulantısı olmuyor tamam ama canım hiç birşey yemek istemiyor. Ağzımda sürekli acımsı, tatlımsı bir tat var. Yine de elimden geldiğince yemek öğünlerimi atlamamaya çalıştım. Yemek yiyemediğim dönemde imdadıma meyve, yogurt, süt, sebzeler yetişti.

Peki bu durum şekere nasıl yansıdı? İlk iki ay şeker seviyem sürekli dalgalıydı. Genel olarak aynı şeyleri yememe rağmen bir günün ölçümleri diğer günle tamamen farklı çıkıyordu. Endokronoji doktorum ile sürekli irtibat halinde kaldım. En büyük sorunum ise özellikle Levemir aldıktan sonra, 40lara kadar düşen şeker ile, titreme ve terlemelerle uyandığım geceler oldu. Her gece yatmadan önce birşeyler yememe rağmen bir türlü bu sorunun önüne geçemedik. Doğal olarak şekerim düşüp de gece atıştırmalıklarına başlayınca sabah ölçümü de yüksek çıkmaya başladı.

İşe ilk olarak insülin alımlarını düşürerek başladık. levemir önceleri 18 alıyorken birer birer düşürmeye başladık ve 12ye kadar düştük. Ama sorunlar arasıra da olsa hala devam ediyordu. Doktorum beni bir beslenme uzmanı ile görüştürmeye karar verdi. Beslenme uzmanı bana aslında ne kadar yanlış beslendiğimi gösterdi. Yeteri kadar karbonhidrat almadığımı, bu nedenle hipoglisemik ataklar yaşadığımı söyledi. Tabi yüksek şeker bebekler için ne kadar zararlı ise, şekerin özellikle 60ın altına düşmesi de bir o kadar zararlı. Üstelik uyku esnasında düşmesi ayrı bir kabus. Ya uyanamazsam.

Beslenme uzmanı ile birlikte şekerimin gün içindeki değişimleri ve benim beslenme alışkanlıklarıma göre örnek liste oluşturarak protein ağırlıklı bir beslenme programı çıkardık. 3 ana öğün, 3 ara öğün olmak üzere günde 6 kez yemek yiyyorum. Hergün öğünlerimi aynı saatte yemeye çalışıyorum. Ara öğünler dahil her öğün mutlaka protein alımına dikkat ediyorum. O gün bugündür herşey normale döndü. Şeker seviyem olması gerektiği gibi. Gece hipoglisemi atağı geçirmemek için yatmadan birkaç saat önce mutlaka protein içeren şeyler yiyyorum. Yediklerimin listesini ve şeker değerlerimi düzenli olarak diyetisyenime gönderiyorum. Herhangi bir yanlış gördüğünde anında müdahale ediyor. Şimdilik bu şekilde güzel güzel anlaşıyoruz. 19. haftaya kadar sorunsuzca geldik.

Demem o ki bu diyet listeleri pek de korkulacak gibi değilmiş. Sizler de hamileliğinizde şekerinizi düzene sokmakla ilgili sorunlar yaşıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Mutlaka bir beslenme uzmanına başvurun, sağlıklı beslenerek en azından diyabet yüzünden oluşabilecek risklerin önüne geçin. Unutmayın herşey sizin elinizde!

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın