Hamilelik Sürecimde Nasıl Besleniyorum?

Hamileliğimde 22. Haftanın içinde bulunmaktayım. Beni bugüne kadar en çok zorlayan konu tabi ki beslenme. Diyabetli ve üstüne bir de ikiz bebekler olunca, hamileliğimde risk gittikçe artıyor. Bu riski sağlıklı beslenerek en aza indirmek tamamen bana kalıyor.

En son hemoglobin A1c testimi geçtiğimiz ay oldum ve sonuç 4.6 çıktı. Açıkçası bugüne kadar hiç bu kadar iyi bir sonuç almamıştım. Peki ben bu süreçte neler yapıyorum, nelere dikkat ediyorum?

Daha önce bahsettiğim gibi bir endokronoloji uzmanı ve bir beslenme uzmanı ile birlikte götürüyoruz bu süreci. Endokronoloji uzmanım daha çok haftalık şeker seviyeme bakarak insulin değerlerinde herhangi bir değişiklik yapıp yapmamam gerektiğiyle ilgileniyor. Sabah aç karnına, kahvaltıdan 1 saat sonra, öğle yemeğinden 1 saat sonra, akşam yemeğinden 1 saat sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 5 kere şekerimi ölçüyor ve bunu listeme kaydediyorum. Bu listeyi haftalık düzenli olarak endokronoji uzmanına gönderiyorum. Kendisi beni telefon ile arayıp herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsa bildiriyor. Ayda bir kere de yüzyüze görüşüp bütün ayın değerlendirmesini yapıyoruz. Beslenme uzmanı ile ise nasıl doğru beslenmem gerektiği, nelere dikkat etmem gerektiği üzerine çalışıyoruz. Kendisi ile sadece bir kez yüzyüze görüstük ve onun dışında yine haftalık olarak mail yolu ile haberleşiyoruz. Günlük yemek listemi ve aldığım karbonhidrat miktarını kaydediyorum ve haftalık olarak kendisine gönderiyorum. Herhangi bir yanlışlık varsa, örneğin ara öğünümde protein miktarı düşükse, yeteri kadar karbonhidrat almadığımı düşünüyorsa beni hemen uyarıyor. Böylece doğru beslendiğimden tam emin olabiliyorum.

Ilk görüşmemizde benim şeker seviyemin değişkenlik gösterdiği saatlere göre ve benim yemek zevkime göre bir beslenme programı çıkardık. Bu programa göre:

Sabah kahvaltı (saat 7.30): 20-25 gram karbonhidrat

Ara öğün (saat 10.00): 15 gram karbonhidrat

Öğle yemeği (saat 1.00): 40-55 gram karbonhidrat

Ara öğün (saat 3.30): 20 gram karbonhidrat

Akşam yemeği (saat 6.30): 40-55 gram karbonhidrat

Ara öğün (saat 9.30): 20 gram karbobhidrat

(Sabah değerimin maksimum 90 ve diğer ölçümlerde değerin maksimum 120 olması hedefimiz. Her 5 gram karbonhidrat için 1 ünite Novolog ve akşam 12 ünite Levemir kullanıyorum. Eğer yemek sonrası şekerim 120den yüksek ise fazladan her 50 için 1 ünite ekstra Novolog alıyorum. Genellikle buna gerek duymuyorum. )

Bu programda en önemli unsur saatlere ve minimum karbonhidrat alımına dikkat etmek. Bir kere bile ara öğün atlağınızda ya da yemek saatinizi geçirdiğinizde şeker seviyesinde hemen bir dalgalanma oluyor. Uzun süre aç kaldığınızda düşünülenin aksine şekeriniz daha çok yükseliyor. Bu nedenle saatleri ayarlamak oldukça önemli.

Ara öğünler de dahil olmak üzere mutlaka protein alımına dikkat ediyorum. Öğünlerimde çeşitliliğe oldukça önem veriyorum. Bir tabakta protein, karbonhidrat, sebze-meyve ve süt ürünü olmasına gayret gösteriyorum. O öğünümde örneğin meyve yemek istemiyorsam yerine biraz daha fazla karbonhidrat grubundan ekliyorum fakat kesinlikle minimum almam gereken karbonhidrat sayısının altına düşmüyorum. Benim genellikle şekerim sabah yükseldiği için sabah kahvaltısı ve ara öğününde meyve, yulaf ezmesi, mısır gevrekleri gibi şekeri aniden yükselten besinlerden uzak duruyorum. Sabah kahvaltısında daha çok protein ve süt ürünü ağırlıklı beslenmeye gayret ediyorum. Işlenmiş etler, hazır gıdalar ve dışarıda yemekten olabildiğince uzak duruyorum. Ekmek olarak tam tahıllı ekmeği tercih ediyorum. Aksam saat 9.30 dan sonra kesinlikle birşey yemiyorum.

Yemek istemediğim, yiyemediğim hiç birşey için kendimi zorlamıyorum. Örneğin bir türlü balık ile barışamadım. Fakat kendisi malum omega 3 bakımından hamileler için oldukça gerekli. Ben onun yerine doktorumun da tavsiyesi ile ceviz, chia tohumu gibi alternatif ürünler tercih ediyorum. Ya da sürekli et tüketmeyi sevmediğimden tofu, mercimek, bezelye, fasülye, nohut gibi ürünlerden protein ihtiyacımı karşılamaya çalışıyorum.

Ilk zamanlar iştahsızlıkla beraber zaten pek birşey yemek istemediğimden gayet güzel uyabiliyordum ve değerlerim istediğim gibi gidiyordu. Son zamanlarda bebeklerin büyümesi, benim de iştahımın yerine gelmesiyle beraber daha sık açlık hissi ve gördüğüm herşeyi canımın istemesi gibi bir problemle karşı karşıyayım. Normalde tatlı ile pek aram olmamasına ragmen sık sık tatlı canım çekiyor. Böyle durumlarda kendi kendime şu soruyu soruyorum. Benim 5 dakikalık keyfim için karnımdaki iki masum bebeğin sağlığını tehlikeye atmaya hakkım var mı? ve tabi ki bebeklerim daha ağır basıyor ve bu şekilde gereksiz isteklerimden vazgeçebiliyorum. Canım illa çok tatlı çekiyorsa bir tane hurma, kuru incir gibi faydalı şeylerle o isteği bastırmaya çalışıyorum.

Şimdilik benim beslenme düzenim bu şekilde. Unutmamak gerekir ki bu benim insülin ihtiyacıma,vücudumun gereksinimlerine ve beslenme düzenime göre, uzun deneyimler ve gözlemler sonucu oluşturulmuş bir program. Sizler de doktorunuzla gereksinimlerinize göre bir program ile sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

 

 

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın