Hayatımıza Mutluluk Getiren Alışkanlıklar

Hayatınıza düzen getirecek 5 basit alışkanlıktan bahsedeceğim. Bakıldığında aslında çok basit olan ama birazcık istikrar gerektiren alışkanlıklar size beraberinde mutluluğu da getirecek. Tabiki bir tılsım filan değil ama kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz, hem sağlık hem de motivasyon açısından önemli ufak detaylar.  Mutluluğunuzun, kendi seçimlerinize bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Erken Yat ve Erken Kalk
İnsanın kendini zinde hissetmesinin en önemli ilk adımı uyku. Vücudumuzun dinlenebilmesi için 8 saat uyku yeterli. Bunu ben demiyorum uzmanlar diyor. Daha uzun uykunun size tembellikten başka bir getirisi yok. Kendinizi motive hissetmek için daima erken kalkın, günden olabildiğince faydalanın, günü dolu dolu yaşayın. Akşam da fazla oyalanmadan yatıp uyuyun.
Zaten çalışıyoruz, okula gidiyoruz erken kalkıyoruz diyorsanız, herzaman kalktığınız saatten bir yarım saat daha erken kalkın ve yapılacak ufak tefek işlerinizi halledin, olmadı kendinize bir çay, kahve keyfi yapabilecek kadar zaman ayırın güne başlamadan önce.

Bol Bol Su İç
Küçükken kendimi ne zaman hasta hissetsem babamın bir tavsiyesi olurdu; Su iç geçer. Gerçekten su içmek vücudumuza yaptığımız en büyük iyilik. Kan dolaşımı, sindirim sistemi, vücutta biriken zararlı toksinler, cilt ve saç güzelliği başta olmak üzere su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu nedenle susuzluk hissini gidermekten daha çok, su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun en kolay yolu ise yanınızda daima bir su şişesi ile dolaşmak. Piyasada artık renkli, cicili böcülü su şişeleri mevcut. Hatta içerisine taze nane yaprakları, tarçın, çilek, limon, portakal gibi meyveler ekleyerek su içmeyi daha eeğlenceli hale getirebilir ve içtiğiniz suyun faydasını daha da artırabilirsiniz.

Yürüyüş Yap
Arabalar, metrolar, yürüyen merdivenler, asansörler… teknoloji ne yazık ki bizi tembelliğe itiyor. Artık en yakın mesafelere bile araba ile gidip, bir kaç kat yukarı çıkmak için dakikalarca beklemek gerekse bile asansörle çıkmayı tercih ediyoruz. Neredeyse yürümeyi unuttuk. Günlük yapacağınız yarım saatlik yürüyüş bile hayatınıza büyük değişiklik getirecek. Her gün en az yarım saat ayırın ve atın kendinizi dışarı. Sizi dinlendiren bir müzik eşliğinde unutun bütün dünyayı, sorunları ve yürüyün. Hem vüzut hem kafa sağlığı açısından ne kadar iyi geldiğini siz de göreceksiniz.

Oku
Okumak kendinizi geliştirmenin, beyninizi dinlendirmenin, zihninizi boşaltmanın, günün yorgunluğunu atmanın en  güzel  ve en kolay yolu. Her gün bir şeyler okumak için süre ayırın. Ne okuduğunuzun bir önemi yok. Bu bir dergi, bir kitap, bir köşe yazısı, bir blog olabilir. Yeterki bu süreyi kendinize ayırın ve birşeyler okuyun. Okumanın ve öğrenmenin verdiği huzuru başka hiçbirseyde bulamayacağınızı göreceksiniz.

Hayatını Temizle
Yanlış duymadınız. Size iyi gelmediğini düşündüğünüz, sizi olumsuz yönde etkileyen ne varsa hayatınızdan çıkarın. Bu size kötü anıları hatırlatan bir eşya veya bir nesne olabilir, samimiyetine güvenmediğiniz ve sizin hayat enerjinizi düşüren bir insan olabilir, gitmekten hoşlanmadığınız bir yer olabilir ya da size iyi gelmediğini düşündüğünüz herhangi bir alışkanlığınız olabilir. Yeter ki sorunu belirleyin ve hayatınızda stresi artıran ne varsa onu hayatınızdan çıkarın gitsin. Bunu bir nevi dolap temizliği olarak düşünebilirsiniz. Hayatınızı da arada sırada temizleyin ki, yepyeni, sizi daha çok heyecanlandıran, motivasyonunuzu artıran daha güzel şeyler için  yer açılsın.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın