Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi !

Hindistan cevizi yağının maharetlerini artık duymayan kalmamıştır sanırım. Faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmiyor. Mutfaktan saç bakımına, ağız temizliğinden vücut bakımına kadar bir çok yerde kullanabiliyoruz kendisini.  Ben de bizzat kendi kullanım şekillerimi sizlerle paylaşacağım.

Saç Bakımı
Saçlarınızı kuru, yıpranmış ve bakıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda en büyük yardımcınız hindistan cevizi yağı. Ellerinizin arasında ısıtıp sıvı hale dönüştürdüğünüz yağı saçınızın uçlarına ve diplerine masaj yaparak yediriniz. Saçlarınızı havluya sarıp bekleyebildiğiniz kadar bekletin. (En az yarım saat bekletmelisiniz.) Etkisini daha da artırmak isterseniz, havlunun üzerinden saç kurutma makinesi ile ısıtabilirsiniz. Daha sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Eğer yok ben rahatsız olmam diyorsanız, bu işlemi gece yapıp sabaha kadar bekletebilirsiniz. İşlem sonrasında saçlarınız daha yumuşak, parlak  ve yıpranmış görüntüsünden arınmış olacaktır. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Cilt Bakımı
Hindistan Cevizi yağı yüksek nemlendirici etkisiyle yara, egzema, mantar yada cilt enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca hindistan cevizi yağını vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun nem ihtiyacı duyan dirsek ve dizlerinizde, topuklarınızda kullanabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda vücudunuzda oluşan çatlak ve lekerin azaldığını göreceksiniz.
Gece yatmadan önce az miktarda göz altlarınıza masaj yaparak uyguladığınız hindistan cevizi yağı, koyu halkaların ve yorgunluğa bağlı oluşan göz altı torbalarının oluşumunu azaltacaktır.
Yüzünüze maske gibi uygulayarak güneşin zararlı etkilerini, kullandığınız diğer kozmetik malzemelerinin kimyasal etkilerini azaltabilirsiniz. Yüzünüzde 10 dakika tutup ılık suyla yıkayınız. Bıraktığı yağlı etkiden rahatsız olursanız kullandığınız günlük temizleyicilerle bir kez daha yıkayıp arındırabilirsiniz.

Tıraş Köpüğü
Piyasadaki tıraş köpüklerine para ödemeye son. Bacaklarınızı tıraş etmeden önce süreceğiniz bir miktar hindistan cevizi yağı hem işinizi daha kolaylaştıracak hem de pürüzsüz bacaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Makyaj Temizleme
Son zamanlarda yağ ile makyaj temizleme oldukça yaygınlaştı. Hindistan cevizi yağı da bunların başında geliyor. Suya dayanıklı maskara veya rujlarınızı yağı direk üzerine uygulayıp ovuşturarak ya da pamuk yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz.

Tırnak Bakımı
Hindistan cevizi yağının bir başka kullanım alanı ise tırnaklar. Özellikle banyodan sonra tırnak etlerinize uyguladığınız hindistan cevizi yağı tırnak etlerinizin yumuşamasına ve ellerinizin daha bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Aydınlatıcı (Highlighter)
Son zamanlardaki aydınlatıcı furyasına siz henüz katılmadınız mı? Az miktardaki hindistan cevizi yağını makyaj sonrası elmacık kemiklerinizin üstüne ve göz pınarlarınıza parmak uçlarınızla sürün ve makyajınıza kattığı parlaklığın ve canlılığın keyfini sürün.

Daha saymakla bitmez faydaları bu mucizenin. Hindistan cevizi yağı bize verilmiş bir nimet. O nedenle kullanabildiğiniz kadar kullanın. Peki nerden temin edilir bu mucize? Aktarlardan, Gratis, Migros gibi büyük mağazalardan veya online organik ürün satan sitelerden alabilirsiniz. Mutlaka organik, işlenmemiş yağ olmasına özen gösterin ve sonrasında bu mucizenin farkını siz de yaşayın.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın