Mart Favorileri!

Huzurlarınızda Mart Ayı Favorileri…

Kitap

Bu ay severek okuduğum kitap İrfan Değirmenci’ye ait Bir Uyuyup Uyanalım isimli kitap. Açık konuşmak gerekirse aslında kitabın içeriğine dair herhangi bir araştırma yapmadan aldım. Amacım sadece haksızlığa uğramış bir insana yalnız olmadığını göstermek, ona destek vermekti. Ama iyi ki kendisi gündeme gelmiş ve ben bu kitabı almışım. Kitap aslında tahmin edilenin aksine siyasi bir kitap değil. Bizim her gün gazetelerde, haberlerde orda, burda okuduğumuz, duyduğumuz olaylar, Kısmet Apartmanında toplanmış, birbirine aile olmuş, her türden, her sesten, her düşünceden bir kaç iyi insan üzerinden anlatılıyor. Üstünde pek de düşünmediğimiz o üçüncü sayfa haberlere, başka bir açıdan bakmamızı ve biraz da olsa empati yapmamızı sağlıyor. Lafın kısası bu kitabı alın, okuyun, okutun, günümüz Türkiyesinde yapılan haksızlıklara bir de bu açıdan bakın, empati kurun, anlayın… Pişman olmayacaksınız.

Film

2014 yılında, Saksı Olmanın Faydaları kitabının yazarı Stephen Chbosky, imza gününde bu filmin tekrar çekileceğini ve senaryosu üzerinde çalıştığını söylediği günden beri Güzel ve Çirkin filminin vizyona gireceği günü bekliyordum. Nihayet vizyona girdi ve izleme fırsatı buldum. Filmde herkesin bildiği üzere ihtişamlı sarı elbisesi ile her kız çocuğunun hayranı olduğu Nam-ı diğer Güzel Belle ve büyü ile korkunç bir yaratığa dönüşen Çirkinin hikayesini anlatılıyor. Orjinalinde olduğu gibi müzikal halinde ilerleyen filmde, görsel efektler, harika kostümler ve muhteşem mekanlar sizi çocukluğunuza geri götürüyor.

Müzik

Bu ayın müzik köşesinde Ed Sheeran’dan Shape of You şarkısı var. Ne zaman arabayla biryere gidecek olsam radyoda hep bu şarkı. Sonra bir baktım ki evde de bu şarkıyı açıp dinliyorum. Sözleri saçma olsa da müziği içinizi kıpır kıpır eden, modunuzu yükselten cinsten. Şu sıralar fazla dinlemekten biraz bıkma derececesine gelmiş olsam da bu ayın favorisinde bahsetmesem olmazdı.

Dizi

Bir süredir dizi arayışında olduğumdan, doğallığına hayran olduğum Zeynep Çamcı’nın biten dizisi Seviyor Sevmiyor dizisini izlemeye başladım. Dizi aslında bir Kore uyarlamasıymış. Daha önce söyledim ve herzaman söyleyeceğim, bir doksanlar aşığı olarak bu diziye ba-yıl-dım. Dizide nostaljik unsurlar ve müzikler öyle güzel kullanılmış ki o günlere olan özlemimi depreştirdi, burun direğimi hafif sızlattı. Oyunculuklar desen zaten şahane. 15 bölümden sonra konu biraz dağılmış ve saçmalamaya başlamış olsa da, yinede izlemeye değer eğlenceli bir dizi.

Youtube Kanalı

Bu ay yeni bir kategori ekliyorum favorilerime. En çok izlediğim Youtube kanalı. Bilindiği üzere artık youtube çok farklı bir mecra oldu. Güzellik, yemek, gezi, kültür, sanat, bilim gibi bir çok konuda faydalı kanallara ulaşabilirsiniz. Ben de son zamanlarda bir kanal keşfettim. Aşkım Irem Aktulga. Onun kanalını sadece güzellik ve makyaj kanalı diyemeyiz. Diğer makyaj kanallarına göre çok daha kaliteli ve faydalı içerikler üretiyor. Diksiyonu, samimiyeti, içtenliği ile sizi etkilemeyi başarıyor ve öyle boş bir insan olmadığını izlediğiniz daha ilk videodan anlayabiliyorsunuz. Benim izlemeyi en sevdiğim, ayın favorilerini anlattığı videolar. Öyle güzel kitaplar, filmler öneriyor ki gelecek ayı sabırsızlıkla bekliyorum. Siz de hem eğlenip aynı zamanda da faydalı birşeyler öğreniyim diyorsanız Aşkım’ın kanalına bir uğrayın.

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın