Ocak Ayı Favorileri

Yeni yılın ilk ayını geride bırakıyoruz neredeyse. Bu ay boyunca en beğendiğim, yapmaktan zevk aldığım şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum ve bunu seri halinde her ay tekrarlamaya çalışacağım.

Ayın Kitabı
Rotasız Seyyah kitabını çıktığı ilk günden beri okumak istiyordum ve kitap elime geçer geçmez hemen okumaya başladım. Zaten Rotasız Seyyah bloğunu ve sosyal medya hesaplarını takip ettiğim için kitapta yazılanları az çok biliyordum ancak kitapta daha fazla macera ve daha fazla detay bulunuyor. Kitap, Mehmet Genç’in yol maceralarını anlatan kısa hikayelerden oluşuyor. Her hikayenin sonuna eklenen harika görseller de cabası. Bir çırpıda bitti ve çok da keyif aldım.

Sizler de gezi yazıları okumayı sevenlerdenseniz, Rotasız Seyyah kitabını alıp okumanızı şiddetle tavsiye ederim.  Gezi yazılarından daha fazlasını bulacak ve kendinize her hikayeden bir pay çıkaracaksınız.

Ayın Filmi
Dangal Hint yapımı bir Amir Khan filmi. Daha önceki filmlerini izlediyseniz zaten kalitesini anlatmama gerek yok sanırım. Dangal filmi de diğer filmlerinde olduğu gibi toplumsal mesajlar veren harika bir başarı öyküsü. Filmde eski güreşçi bir babanın kızlarını da bu spora yönlendirmesi ve bu süreçte yaşanan olaylar anlatılmakta. Filmin içinde toplumun kadına bakış açısı, baba kız ilişkisi, gelişmemiş ülkelerde spora ve sporcuya verilen önem gibi pek çok toplumsal soruna parmak basılmış. Yani sizi mutlaka bir yerden yakalayıp içine çekecek sımsıcak bir hikayesi var.

Ayrıca bu filmin çalışmaları uzun zaman önce başlamış ve oyuncular bu süreçte büyük değişimler yaşamışlar. Başrolde yer alan, daha önceden baklavaları ve atletik vücudu ile tanıdığımız Amir Khan da bu değişimden payını alanlardan. Rolü için oldukça kilo alan oyuncunun yaşadığı bu değişimi görmek için bile izlenir bu film.

Ayın Şarkısı
Zülfü Livaneli pek sevdiğimiz bir sanatçıdır ve her şarkısını ezbere biliriz. Müzik hayatındaki 50. yıl şerefine 51 şarkılık 3 CD den oluşan harika bir albüm çıkarmış. Albümün adı “Livaneli – Bir Kuşaktan Bir Kuşağa”. Albümde Sezen Aksu’dan Sıla’ya, Zuhal Olcay’dan Haluk Levent’e, Yeni Türkü’den Fazıl Say’a daha bir çok isim yer alıyor. Aldığımdan beri sürekli bu albümü dinliyorum. Her şarkı güzel fakat Kardeş Türküler’in seslendirdiği Leylim Ley ayrı bir güzel olmuş. Dinlediğinizde ezgiler yüreğinize dokunacak, kulağınızda yer edecek ve tekrar tekrar başa alacaksınız. Ben şarkıyı dinlemekten ne zaman bıkarım bilinmez ama bu ayın favorisi olmayı hakettiğini düşünüyorum.

Ayın Dizisi
Televizyon seyretmeyi uzun zaman önce bıraktığımdan genelde dizi filan pek izlemem. İzleyeceksem de ekranda devam eden diziyi değilde yayın hayatı bitmiş dizileri online izlemeyi tercih ederim. Gelecek bölümde acaba ne olacak diye bekleyecek sabırda bir insan olmayışımdan olsa gerek. Bir de uzun soluklu yıllarca devam eden dizileri de izleyemem. Bir kaç sezon sonra ilk bölümün konusunu unuturum.
Son zamanlarda Grey’s Anatomy dizisinin birinci sezonundan başladım, şu bölümü de izleyeyim, bu bölümü de geçeyim derken bir de bakmışım 9. sezondayım. Evet kendime şaştım ama bu kadar heyecanlı bir dizi görmedim arkadaş. (Son bölümlerde o heyecanı bulamasam da) Bitmesin diye artık son sezonları yavaş yavaş izliyorum. Zira bir sonraki sezona kadar meraktan çatlayamam.
Dizinin konusuna gelince bir hastane dolusu doktor ve o doktorlar etrafinda yaşanan olaylar. Anlayacağınız bir nevi bizdeki doktorlar dizisinin kaliteli versiyonu. Bakalım bu dizinin sonunu getirebilecek miyim? Yoksa bu da başlayıp da bitiremediğim diziler kervanına mı katılacak?

pinterestinstagram

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Bir Cevap Yazın